راهنمای خرید کولر گازی (اسپلیت)

نویسنده: فاروق غنچه دسته: مقالات صوتی تصویری تاریخ: 2017-04-03 دیدگاه: 0 بازدید: 565

اطلاعاتی مختصر در باره ی نحوه ی خرید و کار با اسپلیت

راهنمای خرید کولر گازی

در این مطلب که در تابستان 1395 بروزرسانی شده است به بررسی کامل کولر گازی می پردازیم و شما می توانید بعد از مطالعه این پست خودتان کولر گازی مورد نظر تان را انتخاب کنید البته ما چندین مدل از بهترین کولر گازی های موجود در بازار را به شما پیشنهاد می کنیم تا در این امر شما را یاری دهیم.

کولر گازی چیست ؟

کولرگازی (air conditioner) وسیله‌ای است که از آن برای تغییر دما و رطوبت در داخل یک فضا استفاده می‌شود. کولر گازی بر حسب شرایط هوایی در یک زمان مشخص برای  ایجاد سرما و گاهی اوقات نیز برای ایجاد گرما استفاده می شود.

منظور از کولر گازی این نیست که شیر و شلنگ گاز به ان وصل کنیم( مثلا اجاق گاز یا بخاری ) بلکه منظور این است که  این گاز نوعی گاز خاصی است که  می تواند بارها تبدیل به مایع و مجددا تبدیل به گاز شود.کولر گازی نوعی از تهویه کننده های هوا می باشد که در مدل های مختلفی تولید می شوند.چند مدل از کولر گازی ها که مردم اکثرا از انها استفاده می کنند مدل پنجره ای و مدل دو تیکه می باشند.

کولر گازی پنجره ای

 مدل پنجره ای یک تکه می باشد و همه  ی اجزای داخل همان یک تکه تعبیه شده است. منظور این است که کندانسور ، کمپرسور ، فن خروجی ، فن خنک ساز و … همه داخل ان جعبه قرار گرفته اند.

 

 

کولر گازی دو تیکه یا اسپلیت

مدل دوتیکه که اکثرا مردم در خانه ها و  مغازه ها و بانک ها(کولر گازی های ایستاده) از ان استفاده می کنند از دو تکه مجزا تشکیل شده است که یک تکه ی ان کندانسور است که بیرون از خانه نصب می کنند و تکه دیگر ان یونیت داخلی می باشد که هوا را در محیط پخش می کندو ان را در خانه می گذارند و از لحاظ کار با کولر پنجره ای یکسان است.

 

طرز کار کولر گازی

 نوعی گاز خاص درون کمپرسور کولر وجود دارد که این گاز توسط کمپرسور فشرده شده و با فشار به سمت کندانسور حرکت می کند و در همان جا گرما را از دست می دهد و به مایع تبدیل می شود و از طریق لوله های خاصی فشار ان کم می شود و به چیزی ما بین گاز و مایع تبدیل می شود و به سمت یونیت داخلی حرکت می کند و تحت تاثیر دمای محیط ،سرما را به محیط می دهد این سرما توسط لوله های خاص در قسمت داخلی کولر جذب می شود و نهایتا هوا خنک می شود  و این روال تا فاسد شدن گاز ادامه دارد ووقتی گاز فاسد شد باید دوباره گاز ان را شارژ کنیم.

ایجاد سرما با استفاده از سیکل تبرید

BTU در کولر گازی به چه معناست ؟

BTU مخفف British thermal unit می باشد . BTU در واقع واحد کار فیزیکی و معادل 1055 ژول است . 1 بی تی یو یعنی دمای 453 گرم آب رو 1 درجه فارنهایت افزایش بدیم . از BTU در محاسبات هوادهی گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود. BTU/H که حرف H آخر مخفف کلمه Hour به معنی ساعت هست در بیان توان سیستم های خنک کننده و گرم کننده استفاده می شود. مثلا وقتی می گوینداین کولر گازی 18000 است یعنی 18000 بی تی یو توان سرمایشی دارد.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

اگر شما می خواهید بر اساس متراژ کولر گازی خود را انتخاب کنید به چند عامل چیدمان خونه ، آفتاب خور بودن ، منطقه جغرافیایی و چیزهای دیگری بستگی دارد که موقع خرید کولر گازی ، فروشنده طبق شرایط شما بهترین مدل رو توصیه می کند البته یک فرمول هم برای این کار وجود دارد که شما باید متراژ خونه یا مغازتون رو ضربدر 400 بی تی یو کنید . مثلا اگه منزلتان 70 مترباشد طبق این فرمول 70*400 حاصل می شود 28000 پس شما به کولر گازی 28000 نیاز دارید . این عددی که در به دست می ایند زیاد دقیق نیستند و چیزی تقریبی به دست می ایند در حالی که برای یک خانه 70 متر یک کولر گازی 24000 بسیار مناسب است . یا مثلا واسه یک خانه 90 متری عدد 36000 به دست می اید اما یک کولر 30000 جوابگو است.

اینورتر در کولر گازی چیست؟

کولر های گازی قدیمی تردارای  موتور با دور ثابت بودند یعنی با سرعت مشخصی می چرخیدند تا فضای خونه خنک شود. مثلا شما دمای کولر رو روی 20 درجه تنظیم می کردین ، کولر گازی دمای خونه رو به 20 درجه می رساند و موتورش رو خاموش می کرد و اگر دوباره دمای خونه گرم می شد دوباره موتور را روشن می کرد ، این خاموش و روشن شدن موتور کولر گازی ، هم باعث استهلاک و فرسایش موتور می شد و  هم به برق ساختمان شوک وارد می کرد و مصرف برق هم زیاد می شد .

اما داخل کولر گازی های اینورتر از موتور های دور متغیر استفاده می کنند. یعنی دور موتور می تواند به صورت داینمیک نسبت به دمای خونه متغییر شود. به زبان ساده تر یعنی وقتی شما دمای کولر رو روی 20 درجه تنظیم می کنید و کولر به 20 درجه می رسد ، دیگر موتور خاموش نمی شود  بلکه دور موتور کم می شودو اگر دوباره بخواهد فضا سرد را سرد کند و ان  موقع مجددا دور موتور زیاد می شود . کولریگازی های  اینورتر دار تا 60 درصد مصرف برق رو کاهش میدهند.

کلمه inverter :یعنی معکوس کننده ،دستگاهی که برق DC رو به برق AC تبدیل میکند.

انواع کمپرسور کولر گازی

کلماتی مثل کندانسور و کمپرسور در کولر گازی کمی گیج کننده هستند .به صورت خلاصه کمپرسور و کندانسور دو قسمت اصلی از کولر گازی می باشند که بیرون از خانه ی شما نصب می شوند ( همان فن بیرون از خانه که روی دیوار ساختمون ها می بینید یا روی پنره ها هستند ) . وظیفه ی کمپرسور ، فشرده کردن گاز و مولکول های گاز را بههمدیگر می چسپانند . کندانسور هم همان میله های مارپیچی هستند که باعث دفع حرارت به سمت محیط بیرون می شوند. در واقع کندانسور ، گاز فشرده شده و گرم را به مایع خنک تر تبدیل می کند . در شکل زیر همان پکیجی که بیرون از خانه نصی می شود می بینید

گروه آب و هوایی کشور ایران عبارتند از

برای شهرهای معتدل و مرطوب 
برای شهرهای گرم و خشک 
برای شهرهای گرم و مرطوب 

کمپرسور و کندانسور کولر گازی

در کولر گازی ها از سه نوع کمپرسور استفاده می شود:

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی مدل قدیمی کمپرسور هست که هم در یخچال و هم در کولر گازی استفاده می شد . معمولا سر و صدای زیادی دارد و بازدهی ان خوب نیست. کمپرسور پیستونی بر اساس حرکت پیستون داخل سیلندر کار می کند . کمپرسور پیستونی قدرت زیادی دارد و برای مناطق گرم و مرطوب یا استوایی ، کولر گازی با کمپرسور پیستونی مناسب است و مثلا برای مناطق جنوبی پیستونی معقول تر است چون کمپرسور پیستونی تحمل دمای بالا رو داره .

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری در کولر های گازی جدید و اینورتر دار  استفاده می شوند و مصرف برق و انرژی کمی دارند و بیشتر برای هوای معتدل مثل تهران یا مشهد استفاده می شوند . البته کمپرسور روتاری هم مخصوص مناطق جنوب( مدل تراپیکال ) طراحی شده است . یکی از نکات مهم که باید در  کولر گازی های  کمپرسور روتاری رعایت شود که اگر  کولر گازی های  کمپرسور روتاری معمولی رو در مناطق جنوبی کشور قرار بدهید احتمال دارد در دمای بالا بسوزد.

کمپرسور اسکرول Scroll

از کمپرسور اسکرول در ظرفیت های بالا استفاده می شود . بازدهی مناسبی دارد و سر و صدای خیلی کمی ایجاد می کند . و همه ی این ها دست به دست هم داده است که قیمت کولر گازی با کمپروسور اسکرول نسبت به سایر کمپرسور ها بالا تر باشد.

برچسب انرژی کولر گازی

یکی از نکات مهم  دیگر در انتخاب کولر گازی برچسب انرژی کولر گازی است، در ایران برچسب انرژی +A و ++A در مورد کولر گازی معنی ندارد چون اکثر کولرهایی که وارد ایران  می شوند  برچسب انرژی B دارند و اگه کولری بهتر از B وارد شود باید برچسب انرژی A بگیرد . شاید همان کولر در اروپا ++A باشد اما در ایران نمی تواند  این کار را بکند البته بعضی از فروشنده ها به دروغ این برچسپ ها را به مشتری می گویند یا بر چسپ ها را عوض می کنند .بهتر است که برچسب انرژی کولر گازی ای که می خواهید بخرید را  از سایت رسمی اش  چک کنید .

خرید کولر گازی در پاییز و زمستان

خیلی ها فکر می کنند که وقتی فصل سرما شروع شود افت قیمت کولر گازی ها هم شروع می شوند اما این تصور کاملا اشتباه است بنا به دلایل زیر قیمت کولر گازی ها تغییر نمی کند اولا که فروشنده ها دیگه زرنگ شده اند  و قیمت ها رو کم نمی کنند چون می دونند که در زمستان مشتری ندارند و در  ضمن اینکه در تابستان یک سری جشنواره ها و تخفیف های خوبی برای کولر گازی هستند که حتی شاید خرید کولر در تابستان یا بهار به صرفه تر هم باشد.البته این برای فروشگاه های بازاری هستند و برای فروشگاه اینترنتی مثل بانه بیز توضیحات بالا همخوانی ندارد و می تواند در فصل پاییز و زمستان با قیمت مناسب تر ی نسبت به بهار و تابستان خرید کنید.

رنگ کولر گازی

رنگ کولر گازی چیزی نیست که روی قیمت کولر تاثیر گذار باشد . اولا که 90 درصد کولر های گازی سفید هستند. دلیل این مسئله این است که رنگ سفید ، نماد برف و خنکی است و شرکت های سازنده کولر گازی این مسئله رو خیلی بهتر از من و شما درک می کنند . اما در بعضی از مارک های کولر گازی ، رنگ نقره ای و مشکی هم وجود دارد که بسته به رنگ بندی منزل شما و سلیقه شخصی خودتان باید رنگی را انتخاب کنید . رنگ مشکی روی دیوار سفید شاید خیلی مناسب نباشد اما باز هم به سلیقه خودتان مربوط  می باشد .

بهترین مارک کولر گازی

در حال حاضر کولر گازی اوجنرال به نسبت سایر کولر گازی ها گرانتر هستند و واقعا کیفیت بسیار خوبی دارند (اگر اصلی ان ها را پیدا کنیدچون بیشتر اجنرال های موجود در بازار فیک هستند) البته قیمت بالای ان در ایران بخاطر این است  که برند ان جا افتاده و در واقع به نوعی پول برندش را می خورد  البته کمتر کسانی حاضر هستند که برای یککولر اوجنرال که تقریبا دو برابر یک کولر گری است هزینه کند . اوجنرال یک کمپانی درجه یک چینی است . برند گری Gree  نیز  چینی است اما کیفیت اینبرند هم بسیار عالی است. بعد از این دو مارک که در بازار شناخته شده هستند ، کولر گازی ال جی و سامسونگ هم به نسبت قیمتشان خوب هستند. البته به گفته بعضی از فروشنده ها ، ال جی و سامسونگ مونتاژ ایران هستند و تحت گارانتی های گلدیران و سام سرویس ارائه می شوند البته ایران این را بگوییم که اگر می خواهید ال جی و سامسونگ با مونتاژ خارجی بخرید به فروشگاه اینترنتی بانه بیز سر بزنید. کولرگازی های توشیبا هم  را به کولر گازی های بالا اضافه کنیم که در بازار جایگاهی برای خودشان دست و پا کرده اند البته باید به گارانتی توشیبا توجه داشته باشید.

قیمت کولر گازی

کولر گازی به دو مدل دور ثابت و دور متغیر ( اینورتر ) تقسیم می شود  . قیمت کولر اینورتر در خوشبینانه ترین حالت ممکن حداقل 1 میلیون بیشتر از کولر دور ثابت باشد ( با ظرفیت یکسان ) مگر اینکه کولر گازی دور ثابته مدل خاصی یا ویژگی خاصی داشته باشد که قیمتش با اینورتر دار اختلاف قیمت کم یا حتی برابر شود.

در بالا نیز گفتیم قیمت ها بستگی به برند دارد.

دلیل تفاوت قیمت کولر گازی ها چیست؟

اولین دلیل برای تفاوت قیمت در هر دستگاه الکترونیکی ، تبلیغات گسترده بعضی شرکت ها است . در مورد گوشی موبایل ، سامسونگ انقدر تبلیغ کرده که شما فکر میکنید اگه گوشی سامسونگ نخرید ، واقعا ضرر کرده اید . در صورتی که شاید گوشی های شیائومی چینی حتی در جاهایی از سامسونگ هم بهتر باشند اما چون تبلیغ نکردند یا در ایران جا نیفتاده اند ، خیلی فروش ندارد . در مورد کولر گازی هم همینطور. اولین دلیل اختلاف قیمت ، برندسازی و معتبر بودن یه برند است . یعنی قیمت یه کولر گازی فقط به خاطر برندش ، از بقیه بالاتر است (مثلا کولر گازی اوجنرال ).

دلیل بعدی نوع گارانتی کولرهاست . طرف کولر رو خودش وارد می کنه و با گارانتی شرکت خودش می زنه و می تونه قیمت کمتری بده . بهتره که کولر گازی با گارانتی اصلی بخرید .

دلیل مهم تر این است که بعضی کولر گازی های، آپشن های بیشتری دارند . منظورم این است که همه چیز این نیست که ظرفیت هوادهی کولر ها یکسان باشد مثلا بگویید این 24000 و ان 24000 چون عدد هایشان با هم برابر است پس باید هم قیمت هایشان هنیز برابر باشند . بعضی کولر ها آپشن های متنوعی دارن مثلا سنسور تشخیص تعداد افراد یا تحرک افراد دارن . مثلا نسبت به تعداد نفراتی که جلوی کولر هستند می توانند دور موتور را تنظیم کنند یا دما رو تنظیم کند.

نکات مهم در مورد خرید کولر گازی

■ احتمال دارد موقع خرید کولر گازی ، فروشنده روی پرتاب باد یک نوع از کولر زوم کرد ، گول نخورید . همه چیز پرتاب باد نیست . مهم اینه که اون کولر بتواند فضای خانه را خنک کند . پرتاب باد معیار درستی برای خرید کولر گازی نیست .

■ وضعیت جغرافیایی خانه یا مغازه شما خیلی تاثیر داره که چه کولر گازی ای می خرید . مثلا اگه خانه یتان طبقه آخر ساختمون باشد یا مغازه یتان  روبروی آفتاب باشد باید یه کولر با BTU یا قدرت سرمایش بیشتر بگیرید .

■ اینکه می گویند موقعی که کولر گازی روشن است، درب مغازه یا خانه رو باز نگذارید دلیل دارد : ببینید ، کولر گازی ترموستات دارد و موقعی که دمای هوا به حد کافی خنک شود، کولر اتوماتیک می شود و دور موتور رو کم می کند یا شاید حتی کولر رو Stand by کند . این مسئله باعث کاهش مصرف برق می شود اما اگر درب مغازه یا خونه باز باشد هیچ وقت دمای اون محیط به حدی خنک نمی شود که کولر اتومات کند و همینطوری کولر گازی مجبور ست یک سره کار کند به همین خاطر هم کولر شما مستهلک می شود و هم پول برق زیادی برایتان می اید .

■ کولر گازی نیازی به سرویس خاصی ندارد فقط هر یکی دو سال یک بار انها را تمیز کنید البته خودتان این کار را نکنید یا به نمایندگی یا به تعمیر کار بسپارید.

■ ریموت کنترل کولر گازی ، یکی از نکات مهم در انتخاب کولر گازی است ، قبل از خرید ، ریموت کولر رو بررسی کنید که طراحی خوبی داشته باشه ، دکمه ها به هم نچشبیده باشن ، شکل دکمه ها متفاوت باشه تا حتی در تاریکی هم بتونید دکمه مورد نظر رو پیدا کنید .

■ شاید موقع خرید کولر گازی به مغازه هایی بر بخورید که اقساط هم کار می کنند . نکته مهمی که وجود داره اینه که این فروشنده ها اصل پول + سودش رو از شما میگیرن و بقیه پول که واسشون مهم نیست رو قسط بندی می کنند . شما چک شخصی هم می توانید به انها  بدید و اونا هم قبول می کنند . از همین جا هم می توانید بفهمید که یک مشکل دارد .

 www.banehbiz.com

دیدگاه خود را بنویسید

بالا