وضوح تصویرSUHD

نویسنده: فاروق غنچه دسته: Root تاریخ: 2017-04-29 دیدگاه: 0 بازدید: 433

وضوح تصویر SUHD چیست؟

SUHD چیست؟

شرکت سامسونگ هر ساله مانند سایر رقیبان خود کلمه و فناوری جدیدی را در تلویزیون های خود استفاده می کند و این بار در سال 2015 از تلویزیون های SUHD خود بهره برداری کرد و در سال 2016 نیز این روند را ادامه داد که در پایین چند عدد از بهترین تلویزیون های SUHD را به شما معرفی خواهیم کرد.
البته سامسونگ تاکنون نگفته که هدف از کلمه ی S چی بوده اما گمان می رود که مخفف کلمه ی Super Ultra High Definition یا super 4k باشد.
در تلویزیون های SUHD از فناوری نانوکریستال بهره می برند که برای تولید رنگ‌‎با دامنه گسترده و نوردهی بالا از ان استفاده می کنند.

تاریخچه SUHD

سال‌ها پیش با تولد نسل جدید تلویزیون‌های رنگی که اساس کار آن‌ها بر کریستال مایع بود، شرکت‌های سازنده تلویزیون، کم کم به این فکر افتادند که از رقیبان خود پیشی بگیرند و در تولید تلویزیون حرفی جدید و منحصربه‌فرد بزنند. در این راستا، بسیاری از این شرکت‌ها برای نمایش طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها، به دنبال ماده‌ای بودند که در کنار کریستال مایع، تصویری ایده‌آل و بی‌نظیر ارائه دهد.
چند سال پیش شرکت های تولید کننده ی تلویزیون در ساخت تلویزیون از کریستا مایع استفاده می کردند و کم کم سعی می کردن که در کیفیت تصویر با هم رقابت کنند و فکر می کردن ببینند چه ماده ای را با کریستال مایع قاطی کنند تا کیفیت تصور بهتر شود و کم کم پی بردند که اگر ذرات نیمه هادی نانو کریستال را به ان اضافه کنند کیفیت تصویر بهتر می شوداما متاسفانه از انجا که برای ساخت این مواد احتیاج به ماده ی سمی کادمیوم بود بسیار از شرکتهای تولید کننده ی تلویزوین از ادامه ی راه منصرف شدند و اما بسیاری هم بدون توجه به خطرات احتمالی به راه خود ادامه دادند.
در ان زمان هم سامسونگ به مدتی محدود کار روی این فناوری را توقف کرد اما در سال 2001 به بخش بخش R&D خود واگذار کرد که در مورد این فناوری تحقیق کنند تا بتوانند بدون استفاده از ماده ی کادمیوم ،نانو کریستال بسازند و پس از تحقیقات فراوان توانستند که در سال 2015 به این موفقیت دستیابند و سر انجام سامسونگ از تلویزیون های SUHDD خود پرده برداشت و این  تکنولوژی انحصارا در دست سامسونگ است.

فناوری نانو کریستال چیست؟

نانو کریستال ماده‌ای است متشکل از ذرات نانو متری که با عبور نور از آن رنگ تولید می شود. این ذرات هزاران برابر از قطر یک تار مو ریزتر هستند و به دلیل قابلیت نوردهی منحصربه‌فرد و تولید طیف وسیعی از رنگ‌ در قالب یک لایه، در ساخت پنل تلویزیون‌های سامسونگ به کار رفته است. استفاده از این ذرات باعث می‌شود تصویر نهایی که مخاطب می‌بیند واقعی‌تر و با گستره رنگی وسیع‌تری باشد.

کادمیوم چیست؟

کادمیوم در جدول تناوبی عنصرهای شیمیایی «مندلیف» با نشان Cd و با عدد اتمی ۴۸ نشان داده شده است. این عنصر شیمیایی برای سلامتی انسان مضر بوده و استنشاق بلند مدت آن منجر به مسمومیت و عوارض جانبی برای سلامتی انسان می شود. سامسونگ تنها برندی است که از تکنولوژی نانوکریستال فاقد عنصر کادمیوم در تلویزیون‌های جدید خود استفاده می‌کند. البته اتحادیه اروپا استفاده از نانوکریستال را از سال ۲۰۱۸ به بعد ممنوع کرده است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

بالا